Topkapı Sarayı Kurşun Levha Tedariği

 

Topkapı Sarayı 1478 Yılında Fatih Sultan Mehmed Han Tarafından İnşa ettirilmiştir. Topkapı Sarayı’nın en yüksek yapısı hiç şüphesiz ki Adalet Kulesi’dir. Adaletiyle, merhametiyle, zekasıyla ve bir çağı kapatıp yeni bir çağ açmasıyla bilinen Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılır. Adalet Kulesi Kurşun Kubbe ihtiyacını ULUKÖK KURŞUN tarafından karşılanmıştır.

Topkapı Sarayı (Osmanlı Türkçesi: طوپقپو سرايى), İstanbul Sarayburnu’nda, Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000’e yakın insan yaşamıştır.

Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış, Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikâmetgâhı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m²’lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m²’dir (Kaynak).

Kurşun Levha

Geri dönüştürülebilen bir malzeme olması nedeniyle deforme olan kurşun levhalar, önce tarihi yapıların çatılarından sökülüyor, ardından 580 derece sıcaklıkta eritilerek kalıplara alınıyor. Kalıptan çıkarıldıktan sonra henüz sıcakken haddehaneye getirilen kalıplar, burada 1 metre eninde, 2 metre uzunluğunda ve yaklaşık 2 milimetre kalınlığında 45 kiloluk levhalar haline getiriliyor. Üretimi tamamlanan kurşun levhalar, restorasyona ihtiyacı olduğu tespit edilen noktalara yerleştiriliyor.

Topkapı Sarayı Kurşun Levha

Milli Saraylara bağlı Topkapı Sarayının kurşun levha ihtiyaçları Firmamız tarafından karşılanmaktadır.