kurşun levha

Kurşun Levha

Kurşun levhalar fiziksel özelliği bakımından dayanımı kuvvetli olan ve genellikle X ışınlarını veya ses dalgalarını engellemek amacıyla kullanılan bir malzeme türüdür. Günümüzde Radyoloji merkezleri, konferans, Show merkezleri ve Gemi inşaatı vb. sektörlerde kullanımı devam etmektedir. TS EN 12588 kalite belgesine sahiptir.

  • Yüksek saflık derecesi.
  • Özel ölçülerde sipariş seçeneği.
  • Farklı kalınlıklarda ürün temini.
  • TSE ve %100 yerli malı belgeli.

Teknolojik gelişmeler ile beraber kurşun levhalarda da bu alanda kaliteli ve güvenli bir şekilde kullanım özelliklerine sahip olmasından dolayı listede kendilerine yer buldu. Kurşun maddesi yapı itibari ile diğerlerine nazaran çok daha uygun fiyatlarla sunulmakta olan bir haldedir. Teraziler üzerinde safra yapımında yıllar boyu kullanılmış olan bu maddeler çok yüksek bir yoğunluk derecesine sahip olmasından dolayı kurşun levha tercih sebebi olarak görülmektedir.

Kurşun Nedir ?

Kurşun atom numarası 82 ve atom kütlesi 207,19 olan mavi-gümüş rengi karışımı bir elementtir. 327,5 °C de erir ve 1740 °C de kaynar. Doğada, kütle numaraları 208, 206, 207 ve 204 olmak üzere 4 izotopu vardır.

Kurşun Kullanım Alanları

Camiler, Balıkçılık, Çatı Kaplama, Akü imali, Kablo izolasyonu, Madde ve diğer ürünler, Mühimmat, Alaşımlar, Kimyasal maddeler ve pigmentler, Radyasyon yalıtımları.

Ultrason odaları, Röntgen odaları ve X-Ray ışınlarının kullanıldığı tüm kapalı alanlarda kullanılmak üzere; Kurşun panel, kurşun tuğla, Kurşun cam, Kurşun kapı imalatı ve izolasyonu sağlanmaktadır.

Kurşun levha ölçüleri kullanım amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir ;

Kurşun levha kalınlığı : 0,8 mm den 5 cm ye kadar döküm yapılabilir.  Kurşun levha eni : 20cm den 120 cm ye kadar kesim yapılabilir. Camilerde kurşun levha ölçü kalınlığı 1,5mm den 2mm ye kadar olmak zorundadır. Kurşun levha en ölçüsü 100 cm , Kurşun levha boy ölçüsü maksimum 200 cm dir. Röntgen odalarında kurşun levha ölçüleri şartname ve uygulama alanına göre değişiklik gösterebilir.

Camilerde kurşun levha standart ölçü ve ağırlıkları ;

  • 100 cm x 160 cm x 1,5 mm = 28 kg
  • 100 cm x 160 cm x 1,7 mm = 32 kg
  • 100 cm x 160 cm x 2 mm = 37 kg
  • 100 cm x 200 cm x 1,5 mm = 34 kg
  • 100 cm x 200 cm x 1,7 mm = 38 kg
  • 100 cm x 200 cm x 2 mm = 46 kg

Koruma perdesi görevi üstlenmektedir.

Kurşun levha koruma perdesi olarak da kullanılmakta olan bu maddeler özellikle x ışını üretimi yapmakta olan üreteçler üzerinde ya da gama ışını kaynaklarının korunmasını sağlayabilmek amacı ile tıbbi alanlarda da kullanılmaktadır. Bu alanda özellikle kanser ve türevi hastalıklar için uygulanmakta olan tedavi odalarında da kurşun maddenin kullanımına yer verilmekte ve insanların sağlık koşullarını en uygun değere getirebilmekte önemli bir yapıya sahip olması ile bilinmektedir.

Tıbbi alanlar üzerinde yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Kurşun maddesi ve kurşun alaşımlarının en çok kullanımının sağlandığı sektörlerden biri haline gelen tıbbi alan insan sağlığında büyük bir önem arz ediyor. Kurşun aşınmaya karşı da önemli bir dayanıklılığa sahip olması ile bilinir ve sanayi ya da tıbbi alanlarda da yoğun bir şekilde kullanımı sağlanır. Dolayısı kurşun levha, su boruları üzerinde ya da çatı kaplamaları üzerinde en çok tercih edilmekte olan maddeler arasında yer almasını sağlar.

Sanayinin çok farklı alanlarında tercih sebebi olarak görülür.

Kurşun levhalar sanayi dallarında çok çeşitli alanlar üzerinde kullanılmakta olan yapıya sahiptir. Günümüzde en çok camilerin kubbe bölümlerinde, röntgen odalarında ya da duvarlar üzerinde kaplama amacı ile tercih sebebi olarak görülmekte olan bu ürünler insanların beklentilerini karşılayacak niteliklerde üretilir.

Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı, gürültü kirliliğinin olduğu bir dünyada önemli bir yer tutmaktadır. Kurşun Levha en iyi ses yalıtımını ve akustiğini sağlayan metallerden biridir. Kurşun, kendi adına son derece etkili bariyer maddesidir. ULUKÖK KURŞUN‘un ürettiği kurşun levhalar ses yalıtımında önemli ve geniş yer tutmaktadır.

Kurşun levhaların fiyatları neye göre belirlenir?

Kurşun Levhalar her boyda ve her kalınlıkta kullanım amacına özel olarak dizayn edilmekte ve insanlara / işletmelere sunulmaktadır. Kurşun levha fiyatları da ürünlerin yapısına göre, kesit ve boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir.